Camere de inchiriat Petru Morosan

Modifică setările

Manastirea Humor

Manastirea Humor (denumita uneori si Manastirea Humorului) este o manastire ortodoxa din Romania, construita in anul 1530 in satul Manastirea Humorului din comuna omonima (aflata in prezent in judetul Suceava) de catre marele logofat Toader Bubuiog.
Biserica manastirii are hramurile Adormirea Maicii Domnului (sarbatorit in fiecare an pe 15 august) si Sfantul Mucenic Gheorghe (sarbatorit la 23 aprilie).

Manastirea Humorului a fost inclusa pe Lista monumentelor istorice din judetul Suceava din anul 2004 la pozitia 292.

Ansamblul manastiresc este format din patru obiective:

-Biserica "Adormirea Maicii Domnului” si "Sf. Gheorghe" - construita in 1530

-Ruinele caselor manastiresti - datand din sec. XVI - XVIII

-Turnul clopotnita - datand din sec. XIX

-Turnul lui Vasile Lupu - construit in 1641

In anul 1993, Organizatia Natiunilor Unite pentru Educatie, Stiinta si Cultura (UNESCO) a inclus Biserica "Adormirea Maicii Domnului” si "Sf. Gheorghe" a Manastirii Humor, impreuna cu alte 6 biserici din nordul Moldovei (Arbore,Patrauti, Moldovita, Probota, Suceava ("Sf. Ioan cel Nou") si Voronet), pe lista patrimoniului cultural mondial, in grupul Bisericile pictate din nordul Moldovei.
Camere de inchiriat Petru Morosan